Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Potraviny
Potraviny
Éčka – Aditíva I PDF Tlačiť
aditiva

Aditív, aditívum, alebo ľudovejšie označenie éčka je výraz pre prídavné látky, ktoré majú v potravinách zlepšiť určité vlastnosti. Môžu mať prírodnú ako aj syntetickú podobu. Spravidla sa jedná o rôzne zahusťovadlá, emulgátory, enzýmy, farbivá a podobne. Prečo sú však do potravín pridávané? Je to asi zmesou ľudskej pohodlnosti a otázkou peňazí. Ľudia sú od prírody leniví a každý vie, že prírodné, éčkami nepoznačené potraviny dlho nevydržia. Po ich kúpe je ich nutné rýchlo pripraviť a zjesť. Komu sa však chce tak často chodiť do obchodu, keď sa dajú zaobstarať potraviny, čo vydržia dlho a dá sa nimi zabezpečiť aj do zásoby? Ďalším dôvodom prečo majú priemyselne upravované jedlá úspech, je ich rýchla príprava. Reklama nám podáva úžasné výrobky, ktoré stačí zaliať vodou a sú hotové. Za svoje vlastnosti vďačia aditívam. Problematika prídavných látok však nie je len vecou instantných výrobkov, ale dnes už aj tak základných potravín akým je napríklad chlieb. Posledným argumentom je cena! Vo veľkej miere majú prídavné látky za úlohu maskovať lacné prísady, ktoré sú využívané na úkor pôvodných prírodných materiálov. Ak človek na obal nepozerá a kupuje výrobky bez rozdielu, je len pochopiteľné, ak potravinárske firmy na výrobných materiáloch šetria. Banány v čokoláde čo banán v živote nevideli, jahodový jogurt čo s jahodami nemá nič spoločné, alebo ovocný napoj, ktorý je len sladkou vodou s éčkami, ktoré mu dodajú vôňu, chuť a peknú farbu. Podvod? Nech si odpovie každý sám.

Čítať celý článok...
 
Vědci zpochybnili bezpečnost aditiv, E211 poškozuje DNA PDF Tlačiť
Konzervanty, které jsou běžnou součástí ochucených nealkoholických napojů, mohou vyvolávat vážné zdravotní problémy. Profesor Peter Piper z univerzity v Sheffieldu po několikaletém výzkumu zjistil, že tyto chemikálie těžce poškozují deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) v buňkách a jsou příčinou celé řady onemocnění včetně Parkinsonovy choroby a cirhózy jater. Největší nebezpečí hrozí dětem. Britský deník The Independent se pozastavil nad laxním přístupem vládního Úřadu pro kvalitu potravin (Food Standards Agency, FSA), jenž by měl dbát na ochranu zdraví a zájmů spotřebitelů. Současně připomněl, že v posledních letech bylo zveřejněno už několik vědeckých studií zpochybňujících proklamovanou bezpečnost některých potravinových přísad. Stále častěji se ozývají hlasy požadující jejich zákaz.
Čítať celý článok...
 
Pití limonád má zničující účinky na DNK PDF Tlačiť

Výzkum Britské univerzity prokázal, že benzoát sodný (E211), běžný konzervační prostředek obsažený v mnoha nealkoholických nápojích, blokuje činnost životně důležité součásti DNK. To nakonec může vést k onemocněním, jako například cirhóze jater a Parkinsonově nemoci.

Posledná úprava Sobota, 23 Máj 2009 20:31
Čítať celý článok...
 
Jeme potraviny vyrobené z ropy PDF Tlačiť

Jíme potraviny vyrobené z ropy

Před několika měsíci, znepokojený pařížským prohlášením profesora Kennetha Deffeyese z Princetonské univerzity, které se týkalo vlivu ropné krize na výrobu hnojiv, jsem požádal přispěvatele našeho časopisu From The Wilderness - Dale Allena Pfeiffera, zabývajícího se oblastí energetiky, o zjištění, co udělá nedostatek zemního plynu s cenami průmyslových hnojiv. Součástí průzkumu bylo zmapování celkové výroby potravin v USA. Protože Spojené státy a Kanada vyvážejí potraviny do celého světa, odpovědi obsažené v této studii mají globální důsledky.

Posledná úprava Piatok, 10 Október 2008 20:01
Čítať celý článok...
 
Prof. Ebringer: Jedzte bryndzu, budete zdravší PDF Tlačiť
Ale pozor! Nie je bryndza ako bryndza! Zdraviu prospešné účinky má iba „pravá bryndza" - tá je vyrobená z nepasterizovaného, 100%-ého ovčieho mlieka, teda bez tepelného spracovania tak, ako nás to naučili naši predkovia.

Náhoda zohrala významnú úlohu
Jedným z najznámejších obhajcov tradičnej výroby je uznávaný mikrobiológ profesor Libor Ebringer z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. O bryndzu sa začal zaujímať úplne náhodou - v roku 2002 na porade mikrobiológov v Paríži vedci konštatovali, že z hľadiska udržovania zdravia by sa malo vyrábať čo najviac syrov zo surového mlieka bez pasterizácie a apelovali naňho, aby sa pričinil o výrobu tradičnej bryndze. A ďalšia náhoda:

„Večer po návrate z Paríža v televíznych správach udeľovali p. Blcháčovi (Mliekáreň Liptov) ocenenie Slovak Gold (cena mimoriadne kvalitnému výrobku - pozn. red.) a získala ho práve termizovaná (tepelne spracovaná - pozn. red.) bryndza. Na druhý deň som ju kúpil a otestovali sme ju v laboratóriu. Verte mi, žiadna zdraviu prospešná baktéria tam nebola zachovaná. Bol to mŕtvy produkt. Podobné výsledky by sa zistili aj po zohriatí jogurtu. Výsledky som zverejnil a „dotknutí" ma okamžite obvinili, že ma niekto podplatil. Hrôza!", spomína. Názor však nezmenil.

Potvrdené! Pravá bryndza lieči

Posledná úprava Streda, 22 Október 2008 09:00
Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 6

Meniny má

Včera : Konštantín
Dnes : Ľuboslav(a)
Zajtra : Matúš

Fotogáléria Foto

privitanie_...
privitanie_obcanov_2014_ 36privitanie_obcanov_2014_ 36

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.