Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home
Prof. Ebringer: Jedzte bryndzu, budete zdravší PDF Tlačiť
Ale pozor! Nie je bryndza ako bryndza! Zdraviu prospešné účinky má iba „pravá bryndza" - tá je vyrobená z nepasterizovaného, 100%-ého ovčieho mlieka, teda bez tepelného spracovania tak, ako nás to naučili naši predkovia.

Náhoda zohrala významnú úlohu
Jedným z najznámejších obhajcov tradičnej výroby je uznávaný mikrobiológ profesor Libor Ebringer z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. O bryndzu sa začal zaujímať úplne náhodou - v roku 2002 na porade mikrobiológov v Paríži vedci konštatovali, že z hľadiska udržovania zdravia by sa malo vyrábať čo najviac syrov zo surového mlieka bez pasterizácie a apelovali naňho, aby sa pričinil o výrobu tradičnej bryndze. A ďalšia náhoda:

„Večer po návrate z Paríža v televíznych správach udeľovali p. Blcháčovi (Mliekáreň Liptov) ocenenie Slovak Gold (cena mimoriadne kvalitnému výrobku - pozn. red.) a získala ho práve termizovaná (tepelne spracovaná - pozn. red.) bryndza. Na druhý deň som ju kúpil a otestovali sme ju v laboratóriu. Verte mi, žiadna zdraviu prospešná baktéria tam nebola zachovaná. Bol to mŕtvy produkt. Podobné výsledky by sa zistili aj po zohriatí jogurtu. Výsledky som zverejnil a „dotknutí" ma okamžite obvinili, že ma niekto podplatil. Hrôza!", spomína. Názor však nezmenil.

Potvrdené! Pravá bryndza lieči

Najnovšie výsledky výskumu potvrdili, že pri spracovávaní podľa pôvodných receptúr sa v pravej bryndzi premnožujú „dobré" mliečne baktérie a tieto produkujú rôzne kyseliny a látky podobné antibiotikám, ktoré zabíjajú choroboplodné baktérie. Tento proces zrenia bryndze na salaši považuje profesor Ebringer za unikátny patent prírody, kde sa doslova premnožia „ priateľské" baktérie, najčastejšie mliečne baktérie a kvasinky, z ktorých mnohé majú probiotické vlastnosti. Tie majú blahodarný účinok na ľudský organizmus. „V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov, čo je najmenej 100-krát viac ako v jogurtoch.. V tomto bohatom komplexe sa nachádza viac ako 20 rozličných druhov", tvrdí profesor. Pre porovnanie uvádza, že probiotický jogurt obsahuje len dva, niekedy tri druhy živých mliečnych baktérií.

 

Blahodarný vplyv bryndze na zdravie
„Podľa najnovších zistení má bryndza zásluhou mliečnych baktérií a kvasiniek na zdravie pozitívne účinky pri prevencii rakoviny, cievnych ochorení (infarkt myokardu, mozgová príhoda), zažívacích problémoch, rednutí kostí, cukrovke, posilňuje imunitu a znižuje dokonca krvný tlak", zdôraznil jej fantastické vlastnosti profesor Ebringer.

Výhody ovčieho mlieka
Ovčie mlieko je hustejšie, výživnejšie a stráviteľnejšie ako kravské, obsahuje 2-krát viac vitamínov, minerálov, bielkovín i tuku. Ovčí tuk je zdravší, obsahuje viac mastných kyselín, ktoré netvoria zlý cholesterol, takže sa ho nemusia báť ani ľudia s vysokým cholesterolom. Naopak, dokázalo sa, že nefalšovaná bryndza znižuje hladinu cholesterolu v krvi aj krvný tlak. „Použité vysoké teploty na výrobu krabicového mlieka, to je katastrofa! Mnohé zložky mlieka, prospešné pre zdravie, napr. bielkoviny, ktoré prenášajú vitamíny a minerálne látky teplo znehodnocuje, čím sa podstatne zníži využiteľnosť vápnika. Aj v dôsledku toho zaznamenávame na Slovensku zvýšený výskyt rednutia kostí (osteoporóza) a rôznych iných ochorení. Krabicové mlieko neobsahuje žiadne živé mliečne baktérie, ktoré ochraňujú proti hnilobným baktériám. Po otvorení sa toto mlieko nedá skvasiť, ale jednoducho zhnije", upozorňuje profesor Ebringer.

Jedzte bryndzu budete zdravšíPasterizovanie bryndzu ničí
Jediným slovenským mliečnym výrobkom, ktorý sa môže vyrábať bez tepelného spracovania - pasterizácie je tradičná slovenská bryndza. Podľa profesora Ebringera by malo byť jednoznačne na obaloch uvedené, ktorá bryndza je pasterizovaná, obsah ovčieho a kravského mlieka a ktorá je vyrobená podľa tradičných receptúr. „Laboratórny výskum dokázal, že pasterizácia likviduje nielen choroboplodné, ale aj „dobré" mliečne baktérie a ďalšie biologicky vzácne látky významné z hľadiska udržovania zdravia. Tepelné spracovanie mlieka, pasterizácia a termizácia bryndzu do značnej miery znehodnotí", upozorňuje profesor.

Krutá realita! Väčšina je podvod!
„Bohužiaľ, dnes do bryndze veľkovýrobcovia pridávajú kravský syr. Podľa potravinového kódexu je to možné najmä v zime, keď je nedostatok ovčieho mlieka, avšak výrobok musí obsahovať minimálne 51% ovčieho syra. Realita je však taká, že niektorí výrobcovia dokážu vyrobiť bryndzu, v ktorej podiel ovčieho syra tvorí len symbolických 5-10%. To však už nie je bryndza", s ľútosťou konštatuje profesor Ebringer. „Navyše som postupne tiež zistil, že dnes je pre veľkovýrobcov módou a ekonomicky výhodnejšie vyrábať bryndzu z pasterizovaného mlieka a kombinovať ju so syrom z kravského mlieka. Bohužiaľ, všetky naše kedysi chýrne bryndziarne: Zvolenská Slatina, Liptov, Agrofarma Červený Kameň, sa rozhodli vyrábať bryndzu z pasterizovaného mlieka a miešať ju s kravským syrom, dokonca aj cez najväčšiu sezónu, čím narúšajú našu svetoznámu tradíciu. Musím konštatovať, že spotrebiteľ v obchode už ťažko kúpi pravú, tradičnú" bryndzu.

Jedzte bryndzu budete zdravsiKde nájdeme pravú bryndzu?
„Tradičnú bryndzu vyrábajú prakticky na všetkých salašoch od mája do októbra. V ovčiarskych krajoch, najmä v Liptove a na Orave sa množia ako huby po daždi drevené búdky s označením „Predaj tradičných slovenských ovčích syrov". Existujú však aj výrobcovia pravej bryndze, ktorí ju dokážu vyrábať celý rok. Jeden z nich, Milan Brezňan so sídlom v Liptovských Sliačoch (č. d. 347), pripravil stádo synchronizovaním tak, že asi tretinu oviec dojí aj v zime. Bryndzu vyrába tak, ako ho to naučil dedo. Hygienikom, ktorí mu dva roky prikazovali, aby bryndzu pasterizoval odolal a nakoniec ich presvedčil. Všetky pôvodné zdraviu prospešné látky čo príroda dala, sú v jeho tradičnej bryndzi zachované. Teraz ho niektorí chovatelia oviec začínajú nasledovať a preto verím, že bryndza bude opäť tým, čím donedávna bola", ukončil svoje rozprávanie profesor Ebringer.

Zdroj: Karloveské noviny (streda, 9. júla 2008)

Posledná úprava Streda, 22 Október 2008 09:00
 

Meniny má

Včera : Zora
Dnes : Miloš
Zajtra : Timotej

Fotogáléria Foto

Kotlik_2010...
Kotlik_2010_002Kotlik_2010_002

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.